Millal on riigipühad ja lühendatud tööpäevad? 2024-2025a (15 kommentaari)
Pidevalt tekib seltskondades nii sõprade, kui ka kolleegidega arutelu vabade päevade ja lühendatud tööpäevade üle. Toon siin välja aastate 2024-2025 riigipühad (vabad päevad) ja lühendatud tööpäevad. Jaga infot ka kolleegide ja sõpradega.
Aasta 2024 riigipühad (vabad päevad)
8 päeva langevad argipäevale ja 4 nädalavahetusele.
Lühendatud tööpäevad 2024
23. veebruar (reede)
22. juuni (laupäev)
23. detsember (esmaspäev)
31. detsember (teisipäev)
Vastavalt Töölepingu Seaduse § 53. on tööpäev nendel päevadel 3 tundi lühem.
Aasta 2025 riigipühad (vabad päevad)
11 päeva langevad argipäevale ja 1 nädalavahetusele.
Lühendatud tööpäevad 2025
23. veebruar (pühapäev)
22. juuni (pühapäev)
23. detsember (teisipäev)
31. detsember (kolmapäev)
Vastavalt Töölepingu Seaduse § 53. on tööpäev nendel päevadel 3 tundi lühem.
Töötasu hüvitamine riigipühade ajal
Kui sa pead riigipühal tööd tegema oma töö iseloomu tõttu, siis tasub arvestada, et seadusega on paika pandud järgmist – tööandja peab selle tööaja hüvitama kas kahekordse palgaga või täiendava vaba päevaga. See on täpsemalt reguleeritud Töölepingu seadusega § 45:
§ 45. Öötöö ja riigipühal tehtava töö hüvitamine
(1) Kui tööaeg langeb ööajale (kell 22.00 kuni 6.00), maksab tööandja töö eest 1,25-kordset töötasu, kui ei ole lepitud kokku, et töötasu sisaldab tasu ööajal töötamise eest.
(2) Kui tööaeg langeb riigipühale, maksab tööandja töö eest 2-kordset töötasu.
(3) Tööandja ja töötaja võivad kokku leppida ööajal või riigipühal tehtava töö hüvitamise täiendava vaba aja andmisega erinevalt käesoleva paragrahvi lõigetes 1 ja 2 sätestatust.
Proovi kohe
Kaasaegsem ja lihtsam raamatupidamistarkvara, lisaks saad valida lihtsa raamatupidamisteenuse. SimplBooksil on juba üle 10 000 aktiivse kasutaja – registreeri konto ja saad 30 päeva tasuta proovida ning seda riskivabalt (mingeid kohustusi ei teki). Või proovi meie demo versiooni!
Kommentaar (1)
Kas kellelgi on need kalendrikirjed omal sisse pandud ja saaks nendest ical (vms) formaadis väljavõtte teha, oleks teistel käsitööd vähem, kui saaks need endale sisse importida…
“7 päeva langeb nädalapäevadele, kokku 12.” Millistele päevadele nood 5 langevad? Kas on veel mingeid päevi peale nädalapäevade? Küllap on tegemist näpukaga ja mõeldud on tööpäevi
Tänan tähelepaneku eest :)
Tegin paranduse.
Kui mul on kuu palk,kas kas ka siis on ettenähtud lühendatud tööpäev?
Tere Airi!
Lähemalt selle kohta siit – http://www.rmp.ee/toooigus/tls/rahvuspuhale-eelneva-toopaeva-luhendamine-2013-02-20
Kui töökoht ei lühenda ette nähtud lühendatud tööpäeval tööpäeva kas siis ta peab selle maksma kahekordselt ?
Kui tööandja ei lühenda seaduses nimetatud riigipühade eel tööpäeva ja töötaja töötab tavapärase tööpäeva, siis on kolm tundi vaadeldavad ületunnitööna, mis tuleb TLSi ületunnitöö hüvitamise sätete kohaselt hüvitada tasulise vaba ajaga või rahas. Töötajal on õigus keelduda vastaval riigipühaeelsel päeval kõnealuse kolme tunni töö tegemisest, kuid tal tuleb sellest tööandjat enne informeerida.
LISAKS: Loetletud riigipühade eelsetel päevadel tööpäeva lühendamine on kohustuslik nii tavapärase, kui ka summeeritud tööaja arvestuse korral. Tegu on imperatiivse õigusnormiga, mis erandeid ette ei näe. Isegi asjaolu, et tööandja tööprotsess on katkematu, ei anna alust jätta tööpäeva lühendamata. Töö katkematu protsess on tööandjale teada ja töö korraldamisel peab seda arvestama.
Kuidas seda kommentaari mõista? Esimeses pooles on väide. et tööandja võib vabalt käskida need 3 tundi tööd teha, kuid töötajal on õigus sellest keelduda. Teises pooles on väide, et tööandja peab igaljuhul tööpäeva lühendama ja tal pole mingit õigust sellest keelduda.
Tere, Erki!
Tänud kommentaari eest. Ma hetkel ise ei leia kohta, kus oleks väide, et “tööandja võib vabalt käskida need 3 tundi tööd teha.” Kui aga peate silmas 23. veebr. kommentaari, siis lõplik õigus lühendatud tööpäevale on ikkagi töötajal (kui ei ole tegemist summeeritud tööajaga või poolte vahelise kokkuleppega).
Täpsemalt tasub selle kohta küsida Tööinspektsioonist või vaadata töö- ja puhkeaja infolehest (lk 11-12) – https://www.ti.ee/fileadmin/user_upload/Too_ja_puhkeaeg_EST.pdf
Kui on nii öelda kuupalk,kas siis tööandja võib pühadeaegset tasu mitte maksta.Väidedavalt on palga sees,aga palk kogu aeg üks sama summa.
Tere Kristi
Tänan selle kommentaari eest.
Seda küsimust tasuks küsida Tööinspektsiooni nõuandetelefonilt.
Kui riigipüha langeb kas laupäeva või pühapäeva peale, siis kas tööandja peab maksma 2x tasu?
Tere, Eerika
Kui töötaja tööaeg langeb riigipühale, peab tööandja maksma töö eest 2-kordset töötasu (TLS § 45 (2) https://www.riigiteataja.ee/akt/129122020025?leiaKehtiv) .
Soovitan sellel teemal lugemiseks ka artikleid: https://www.tooelu.ee/et/tootajale/Toosuhted/tootasu/tootasu-maksmine/tootasu-maksmise-erijuhud ja https://www.rmp.ee/uudised/toooigus-uudised/tootamine-puhade-ajal
Heade soovidega
Kas täna on lühendatud tööpäev
Tere, Väino!
Vabandan, et vastus viibis. Enne suurt reedet ja ülestõusmispühi lühendatud päeva ei ole.